Jak zafascynować dziecko modelarstwem?

Kategoria: Blog

model samochodu

Współcześnie rodzice martwią się, że ich dzieci spędzają zdecydowanie za dużo czasu przed ekranem komputera, smartfona czy telewizora. Skarżą się, że nie mają żadnych innych zainteresowań oprócz przeglądania internetu oraz grania w gry. Należy jednak zastanowić się, czy kiedykolwiek dorośli starali się zarazić dzieciaki ciekawymi pasjami, które mogłyby odciągnąć je sprzed ekranów. Do takich pasji z całą pewnością należy modelarstwo!

Modelarstwo to nie tylko sposób na dobrą zabawę, ale również szansa na doskonalenie wielu umiejętności, takich jak zdolności manualne, cierpliwość, dokładność, skrupulatność itd.

W jaki sposób zainteresować dziecko modelarstwem?

W pierwszej kolejności należy zastanowić się, czym tak naprawdę interesuje się dziecko. Istnieje bardzo wiele rodzajów modeli, dlatego każdy może znaleźć coś idealnego dla siebie. Miłośnicy militariów z całą pewnością zainteresują się modelami pojazdów bitewnych. Pasjonaci motoryzacji zwrócą uwagę na modele samochodów. Im lepiej trafimy w gust dziecka, tym większa szansa, że zrodzi się w nim prawdziwa pasja do budowy modeli.

Ważne jest też, aby trudność danego modelu dobrać do wieku i umiejętności dziecka. Jeśli zbyt wcześnie proponujemy dziecku składanie trudnego modelu, możemy skutecznie zniechęcić go do modelarstwa.

Modelarstwo to aktywność, która wiąże się z bardzo wieloma korzyściami, które wpływają na rozwój młodych ludzi. Przede wszystkim żadna inna rozrywka nie uczy cierpliwości w tak dużym stopniu. W tym przypadku powolne i precyzyjne wykonywanie określonych czynności gwarantuje zadowalające efekty. Dodatkowo rodzinne składanie modeli jest szansą na zacieśnienie więzi i wspólne spędzanie czasu wolnego.

Co ważne, modelarstwo jest również okazją do zapoznania się z historią wykonywanych modeli. Dodatkowo kształtuje zdolności manualne i precyzję.

Ta forma aktywności jest szczególnie zalecana w przypadku dzieci nadpobudliwych oraz mających problemy z koncentracją. Sklejanie modeli pozwala się wyciszyć, uspokoić, zrelaksować.